بازار کار تجهیزات پزشکی در ایران + درآمد و فرصت های شغلی

ورود به بازار کار تجهیزات پزشکی، می تواند یکی از پرسودترین کارها و مشاغل نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا باشد. اصولا مشاغلی که با سلامت و جان انسان ها در ارتباط است، بازار کار خوبی در تمام دنیا دارد. دانشجویان و فارغ التحصیلانی که به تازگی جذب این بازار می شوند، کم کم می فهمند که این بازار بسیار وسیع بوده و جای کار دارد. اگر شما هم دانشجوی رشته ی مهندسی پزشکی هستید و یا علاقه مندید که در این زمینه شغلی دست و پا کنید، توصیه می کنیم حتما تا انتهای این مطلب را بخوانید.

ممکن است در ذهن شما سوالات بسیار زیادی پیرامون تجهیزات پزشکی، درآمد و بازار کار و خیلی چیزهای دیگر پدید آمده باشد. ما در این مطلب سعی کردیم اکثر مسائل و دغدغه های شما را با معرفی کامل این رشته، بر طرف کنیم.

ما به دنبال یافتن پاسخ پرسش های زیر هستیم:

 • بازار کار تجهیزات پزشکی در ایران و سایر نقاط دنیا چگونه است؟
 • درآمد کار تجهیزات پزشکی در ایران چقدر است؟
 • حقوق تکنسین تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها و مراکز درمانی چقدر است؟
 • راه اندازی کسب و کار تجهیزات پزشکی چگونه میسر می شود؟

فرصت های شغلی تجهیزات پزشکی

رشته ی مهندسی پزشکی، یکی از رشته های نوپا در دنیا می باشد که عمر زیادی از آن نمی گذرد. بازار کار مهندسی پزشکی نیز بازاری وسیع و پر سودی است که این روزها حسابی داغ است. یک بیمارستان یا مرکز درمانی را تصور کنید که چندین کامپیوتر دارد. هر کدام از این سیستم ها به طور معمول و تقریبی، 3 الی 4 میلیون تومان ارزش دارند و برای تعمیرات دوره ای آن ها، باید هزینه ای معادل 1 دهم این مبلغ، پرداخت شود. اما همین بیمارستان دارای تجهیزات و دستگاه های پزشکی نظیر دستگاه ام آرا آی، سیتی اسکن، ونتیلاتور و خیلی چیزهای دیگر است که ارزش آن ها گاهی به چند صد میلیون تومان می رسد. تعمیر و سرویس دوره ای این تجهیزات بسیار گران می باشد.

افرادی که به عنوان مهندس پزشکی در دانشگاه آموزش می بینند، بعد از فارغ التحصیلی می توانند وارد بازار کار تعمیر تجهیزات پزشکی شوند. این افراد گاهی پیش از فارغ التحصیل شدن، می توانند وارد بازار کار شوند. درآمد این رشته بسیار زیاد است و متخصصان حرفه ای آن در ایران، کم هستند. پس رشته ی بسیار خوبی است. آینده ی شغلی تکنسین تجهیزات پزشکی و یا ورود به بازار کار مهندسی پزشکی، بسیار پول ساز است.

نمونه حتی فراوانی از همین بیمارستان و مرکز درمانی که در مثال بالا ذکر شد، وجود دارد. افرادی که وارد این بازار می شوند، می توانند یک شغل با حاشیه امن بسیار بالا برای خود داشته باشند.

اکثر بیمارستان ها و مراکز درمانی خصوصی و یا دولتی از طریق برگزاری آزمون و یا مصاحبه، در پی جذب افرادی هستند که در تعمیر تجهیزات پزشکی، مهارت داشته باشند.

البته این کار، فقط به افراد دانشگاهی محدود نمی شود. گاهی برخی از موسسات آموزشی و حتی مراکز فنی و حرفه ای در کشور، به دنبال جذب افرادی هستند که به این کار علاقه مند باشند و به آن ها آموزش دهند.

بازارکار تجهیزات پزشکی

درآمد کار تجهیزات پزشکی در ایران چقدر است ؟

صحبت از درآمد بازار تجهیزات پزشکی، یکی از بهترین قسمت های یک کسب و کار می باشد. در واقع مهم ترین قسمت، درآمد است. داشتن درآمد در هر کاری می تواند از جذابیت های آن باشد. بازار کار کارشناسی مهندسی پزشکی و یا بازار کار کاردانی مهندسی پزشکی، می تواند بسیار وسیع باشد. دانشجویانی که از این رشته ها مدرک لیسانس و یا حتی کاردانی اخذ کنند، می توانند سریعا وارد بازار کار شوند. بیمارستان ها و مراکز درمانی به دنبال استخدام این افراد هستند. شاید در نگاه اول، استخدام شدن در مجموعه های دولتی یا حتی خصوصی، کمی سخت به نظر برسد ولی باز هم امری امکان پذیر است. لازم به ذکر است که بازار کار رشته مهندسی پزشکی، بسیار وسیع بوده و فقط به استخدام های دولتی خلاصه نمی شود. در ادامه حتما به کسب و کارهایی که از طریق رشته ی تجهیزات پزشکی می توان راه اندازی کرد، می پردازیم.

درآمد کار تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی، تابع قوانین و حقوق وزارت کار و بالاتر می باشد. اما در مراکز خصوصی و یا کسب و کارهایی که شخص بتواند خودش مدیریت کند، قطعا خیلی بالاتر خواهد بود.

موقعیت های شغلی که می توان از طریق این رشته به دست آورد، تکنسین تجهیزات پزشکی، کاردان و کارشناس مهندسی پزشکی و همچنین تعمیرکار تجهیزات پزشکی است. بازار کار تعمیرات تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی و حتی شرکت های تولیدی این تجهیزات، بسیار داغ است و جای کار دارد. پس در این مورد، جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

درآمد تجهیزات پزشکی در دنیای مدرن امروزی بسیار زیاد شده است. با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پزشکی، تولیدات این محصولات به شدت زیاد شده است. البته نیاز روز افزون مراکز درمانی و پزشکان به این تجهیزات، سبب تقاضا برای تولید شده است. به همین دلیل تعمیر تجهیزات پزشکی و بازار کار آن نیز، به شدت مورد استقبال قرار گرفته است.

بازار کار رشته تعمیر تجهیزات پزشکی نیز بسیار پرسود می باشد. همیشه سود در فروش نیست. گاهی هم با تعمیرات می توان سودهای زیادی به دست آورد. در مورد سود دهی بازار کار رشته تجهیزات پزشکی، می توانید مستقیما از دانشجویان و افراد کارمند بیمارستان ها پرس و جو کنید. حتی استخدام این افراد در شرکت های تولیدی نیز بسیار زیاد است.

 حقوق تکنسین تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها و مراکز درمانی

حقوق تکنسین تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها و مراکز درمانی، در حدی است که فارغ التحصیلان رشته ی مهندسی را به کار کردن در این مراکز، تشویق و ترغیب می کند. حقوق دریافتی از این مرکزها، می تواند خیلی بیشتر از مصوبات اداره ی کار باشد. به علاوه اینکه، افرادی که در این رشته پذیرفته می شوند، بعد از دانشگاه می توانند در مراکز دولتی و خصوصی مشغول باشند. همچنین می توانند در تعمیرات این دستگاه ها به صورت کسب و کار شخصی، فعالیت کنند. حتی افرادی که هنوز درس خود را تمام نکرده اند، می توانند به صورت نیمه وقت در جایی مشغول انجام تعمیرات باشند.

البته راه اندازی فروشگاه و مغازه ی فروش تجهیزات پزشکی نیز می تواند بسیار پر سود باشد. این روزها در اکثر خیابان ها و مکان های نزدیک به بیمارستان ها، چندین و چند مغازه ی فروش تجهیزات پزشکی وجود دارد. از فروش ماسک و کفش طبی گرفته تا ونتیلاتور و دستگاه های فیزیوتراپی، همگی در این فروشگاه ها به مردم عرضه می شود. البته در اکثر مراکز درمانی دولتی و حتی خصوصی، یک فروشگاه زیر نظر خود بیمارستان وجود دارد که متصدی آن، می تواند از افرادی باشد که رشته ی مهندسی پزشکی خوانده اند و در این مرکز استخدام شده اند.

راه اندازی کسب و کار تجهیزات پزشکی در ایران

 راه اندازی کسب و کار تجهیزات پزشکی، یکی از دغدغه های مهم علاقمندان است. هر کدام از دانشجویانی که مدرک مهندسی پزشکی خود را دریافت می کنند، علاوه بر استخدام در مراکز صنعتی و تولیدی یا بیمارستانی، می توانند با مدرک خود، کسب و کاری در این زمینه راه اندازی کنند. حتی راه اندازی کسب و کار آنلاین و فروش تجهیزات پزشکی از این طریق، می تواند بسیار پولساز باشد. کسب و کار های آنلاین برای فروش لوازم پزشکی و حتی تعمیر تجهیزات پزشکی، بسیار پولساز و کاربردی هستند.

اگر دوره های آموزشی مهندسی پزشکی را در دانشگاه یا حتی آموزشگاه های آزاد، به خوبی پشت سر بگذارید، می توانید حتی با راه اندازی یک فروشگاه کوچک لوازم پزشکی و مشاوره در این زمینه، بسیار پیشرفت کنید. خوشبختانه تمامی کسب و کارهایی که به تجهیزات و لوازم پزشکی ختم می گردد، بسیار پر درآمد می باشد.

برای راه اندازی یک کسب و کار حرفه ای با درآمد بالا، باید در ابتدا آموزش های مهندسی پزشکی را دیده باشید. اگر هم در دانشگاه، رشته ی تخصصی این کار را خوانده باشید، که چه بهتر اما اگر هم تحصیلات دانشگاهی نداشته باشید، باز هم می توانید وارد این کار شوید.

بعد از درس و آموزش این رشته، باید دستگاه ها، برندها و نحوه ی کار آن ها را به خوبی بدانید. اگر دوست دارید فقط در زمینه ی خرید و فروش کار کنید، نیازی به دانش تعمیرات وجود ندارد. اما اگر بخواهید وارد فاز تعمیرات بشوید، بهتر است در این زمینه تجربه ی کافی داشته باشید. سپس می توانید با شرکت های مختلف تولیدی داخل و یا شرکت های وارد کننده، وارد مذاکره شده و قرارداد ببندید.

دنیای کسب درآمد از رشته ی مهندسی پزشکی و ورود به بازار کار تکنسین پزشکی، می تواند بسیار درآمد زا باشد. فقط تنها چیزی که می طلبد، صبرو حوصله و دانش این کار است.

و کلام آخر

بازار کار تجهیزات پزشکی بسیار وسیع است. ورود به این دنیا می تواند نیاز داخل کشور را از هر نظر تامین کرده و نیاز به واردات را به شدت کاهش دهد.

18 دیدگاه دربارهٔ «بازار کار تجهیزات پزشکی در ایران + درآمد و فرصت های شغلی»

 1. ستایش بهادری

  آیا میتونم در بازار کار تجهیزات پزشکی درآمد های خیلی زیاد کسب کنیم ؟؟؟

 2. زهرا کریمی

  البته این نکته رو هم باید گفت که بجز کسانی که توی مراکز دولتی استخدام می شوند برای بقیه الزامی نیست که دانش آموخته مهندسی پزشکی باشند و با شرکت در دوره های مختلف میتونن مهارت های لازم رو بدست بیارن و حتی بعضی شرکت ها در حوضه تعمیرات ترجیح می دهند بجاس استخدام مهندس پزشک، مهندس الکترونیک استخدام کنند.

  1. همینطوره
   ممنونم که دیدگاه خودتون رو با من اشتراک گذاری کردید

   بازار کار مهندسی پزشکی در ایران

 3. زهرا کریمی

  خیلی عالی بود استاد و چه خوب میشه یه مطلب هم بزارین بدی هاش رو هم بگین🌹

  1. زنده باشید
   مهندسی پزشکی که بدی نداره:))
   اما چشم اگر موردی بود حتما بیان میکنم

 4. سلام در مورد اپراتور دستگاه و تجهیزات پزشکی اطلاعاتی دارید که توضیح بدین چیه اصلا ؟!

  1. سلام این موضوع در تخصص بنده قرار نمیگیره و باید از دوستان فعال در حوزه ش جویا شد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + پانزده =

اسکرول به بالا